Porsche Araç Oluşturucu
Porsche Araç Bulucu
Görüntülü Konuşma Randevusu
Biz Sizi Arayalım
Porsche Merkezleri
Porsche Servis Randevusu
Yeni Porsche Taycan testleri son aşamaya geldi

Yeni Porsche Taycan testleri son aşamaya geldi

Yıl sonunda piyasaya sürülmesi planlanan Porsche’nin tamamen elektrikli otomobili Taycan, satışa sunulmadan önce son testlerini gerçekleştiriyor. Taycan bugüne kadar dayanıklılık testleri kapsamında 30 ülkede toplam 6 milyon kilometre yol kat edip, -35 ile 50 derece arasında değişiklik gösteren zorlu hava koşullarında testlerini tamamladı.

Porsche'nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili Taycan, seri üretime girmeden önceki son test sürüşlerini tamamlamak üzere. Otomobil, Kuzey Kutup Dairesinin yalnızca birkaç kilometre uzağındaki İskandinavya'da karlı ve buzlu koşullardaki sürüş dinamiklerine dair potansiyelini ortaya koyuyor. Porsche mühendisleri aynı anda Güney Yarımkürede yaşanan yaz mevsiminden de faydalanıyor. Güney Afrika'da düzenledikleri performans testlerinin yanı sıra, devamlı performans ve yeniden üretilebilirlik açısından son düzenlemeler yapılıyor. Dubai'de sıcak iklime dayanıklılık çalışmaları ve ekstrem koşullar altında bataryanın şarj testlerini yürütüyorlar. Bu kapsamlı testlerin yürütüldüğü dünya çapındaki 30 ülkede görülen sıcaklık değerleri -35 ile 50 derece arasında değişiklik gösteriyor.

"Sürecin başından beri yürüttüğümüz bilgisayar simülasyonları ve kapsamlı test tezgahı çalışmalarının ardından bu zorlayıcı test programının son aşamasına gelmiş bulunuyoruz” diyen Model Genel Müdür Yardımcısı Stefan Weckbach şunları ekledi: "Yıl sonunda piyasaya sürülmeden önce Taycan, dünya çapında yaklaşık altı milyon kilometre yol kat etmiş olacak. Araçların mevcut durumundan daha şimdiden çok memnunuz. Taycan, gerçek bir Porsche olacak."

Porsche elektrikli otomobilleri, içten yanmalı motora sahip spor otomobilleriyle aynı zorlu test programlarından geçmek zorunda. Üstün performans sergilemeye ek olarak bu test programlarında, tüm iklim koşullarında günlük kullanıma tam uygunluk sağlamak da yer alıyor. Bataryanın ekstrem koşullarda şarj edilmesi veya sürüş sisteminin ve iç kısmın sıcaklık kontrolü gibi özellikle zorlayıcı özellikler, elektrikli modellere dair yeni bakış açıları getiriyor. Diğer tipik Porsche geliştirme hedeflerinin arasında devre performansı, çoklu hızlanma ve günlük kullanıma uygun bir menzil bulunuyor.

"Yeşil Cehennemde" sanal sürüş

Test uzmanları, dijital prototipler kullanarak dijital test aşamasından kapsamlı bulgular elde etmeyi başarmıştır. Mevcut durumda yeni modelin kasası, sürüş aksamı, şasisi, elektrik aksamı ve genel olarak otomobilin tasarlanması ve bunların birlikte nasıl çalıştığını da gösteren simülasyonlar için bilgisayarlar kullanılıyor. Taycan'ın sanal prototipleri toplamda on milyonu aşkın dijital kilometre kat etti.

Bu da geliştirme mühendislerinin, devre performansını test edebilmeleri için erken aşamalarda Taycan'ı bir sürüş simülasyonunda Nürburgring Nordschleife çevresinde sürmeye başladığı anlamına geliyor. Bu süreçte mühendisler, 20,6 kilometrelik Nordschleife'nin (zamanlanan mesafe) çevresini sekiz dakikanın altında tamamlama konusunda önemli bir rol oynayan elektrik enerjisi yönetimi konusuna odaklandı.

Halihazırda 20 bini aşkın potansiyel alıcı

Porsche Taycan Eylül ayında tanıtılacak ve yıl sonunda piyasaya sunulacak. Halihazırda dünya çapında 20 bini aşkın ciddi potansiyel alıcı bulunuyor. Potansiyel müşteriler bir opsiyon programı listesine adını yazdırdıktan sonra depozito ödemelerini yaptı.Taycan, sıfırdan 100 km/s hıza 3,5 saniyeden çok daha kısa bir sürede erişiyor. Menziliyse 500 kilometreyi aşıyor (NEDC verilerine göre). Otomobilin 800-V mimarisi, lityum iyon bataryanın yalnızca dört dakika içinde yeniden şarj edilerek 100 kilometre sürüşe yetecek kadar enerji sağlıyor (NEDC verilerine göre).

Taycan test sürecinden en çarpıcı veriler:

Kat edilen toplam mesafe: İki milyonu dayanıklılık testinden oluşan yaklaşık altı milyon kilometre

Ülkeler: ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Finlandiya'nın da aralarında bulunduğu toplam 30 ülke

Sıcaklık: -35 ile 50 derece Selsiyus arasında değişiklik gösteren sıcaklıklar

Nem: Yüzde 20-100 arası

İrtifa: Deniz seviyesinin 85 metre altından 3.000 metre üstüne kadar

Şarj döngüleri: Dünya çapında çeşitli şarj teknolojileri kullanarak yapılan 100.000'i aşkın döngü

Geliştirme ekibi: Yaklaşık 1.000 test sürücüsü, teknisyen ve mühendis